Home
Jak do nas trafić
Usługi
Porady
Pompy ciepła
Referencje
Galeria
Kontakt




Ogólne opisy ogrzewania nadmuchowego możecie Państwo znaleźć na licznych forach.
Tutaj prezentujemy garść spostrzeżeń na podstawie doświadczeń eksploatacyjnych.



Jeśli stawiamy na oszczędności, to ten rodzaj ogrzewania jest godny polecenia.
System charakteryzuje mała bezwładność. Już po 1 godz. od uruchomienia ogrzewania przy obiekcie wychłodzonym do 7ºC występuje odczuwalny efekt złamania temperatury.
Temperatura pokojowa w zależności od projektu osiągana jest po ok. 6-8 godz.
Jeśli decydujemy się na kocioł kondensacyjny, który nie będzie nim tylko z nazwy, a będzie efektywnie odzyskiwał ciepło utajone to niewątpliwie najlepszym wyborem będzie piec nadmuchowy.
Piec kondensacyjny umożliwia odzyskanie ciepła utajonego zawartego w spalinach poprzez skroplenie zawartej w nich pary wodnej. Spaliny należy więc schłodzić poniżej temperatury punktu rosy.

W kotłach wodnych kondensacyjnych do schładzania wykorzystuje się wodę powrotną z instalacji. I tutaj uwaga - temperatura punktu rosy spalin przy ciśnieniu atmosferycznym wynosi ok. 38ºC Temperatura wody powrotnej z instalacji, to ok.40ºC - a więc wyższa od temperatury punktu rosy spalin. (z faktyczną kondensacją mamy do czynienia tylko w szczególnym i niewielkim zakresie pracy kotła)
W przypadku pieca nadmuchowego powietrze recyrkulacyjne schładzające spaliny ma 21ºC. Mamy tu więc do czynienia z kondensacją w pełnym zakresie działania kotła.
W jaki sposób możemy obrazowo przedstawić korzyści?
Przy ogrzewaniu budynku o pow.250 - 300 m2 otrzymujemy ok. 50l kondensatu w skali doby. Odzyskujemy więc energię cieplną potrzebną do odparowania 50l wody. Wyobraźmy sobie ile czasu musimy podgrzewać na kuchni ganek o obj. 50l, aby odparować całkowicie zawartą w nim wodę?!

Współpraca z kominkiem? Jak najbardziej.
Jeżeli zorganizujemy przepływ powietrza w odpowiedni sposób  możemy je czerpać znad przestrzeni kominkowej. Warunek jaki musi być spełniony, to dopływ i odpływ kanałami o odpowiednim przekroju oraz  komora zmieszania z powietrzem obiegowym (co obniży temperaturę powietrza do ok. 40ºC zanim trafi przez filtr do wentylatora) W takim układzie nie ma potrzeby stosowania wentylatorów temperaturowych (tzw. turbiny kominkowej, która głównie rozdmuchuje kurz)

Filtr elektrostatyczny niezbędny.
Wyłapuje on kurz, mikroorganizmy oraz drobnoustroje.
Wady: niski ale jednak pewien hałas szczególnie w pomieszczeniu pieca nadmuchowego.
Przy mniej zaawansowanej automatyce występować może dyferencjał temperaturowy miedzy pomieszczeniami do 2ºC.